Forumkanka.net
 

Geri Git   Forumkanka.net > DİNLER > İslam Tarihi

İslam Tarihi İslamın ortaya çıkışı ve bu yolda yaşananların yer aldığı bölüm


Muharrem 10 aşura eğlencesi mi?

İslamın ortaya çıkışı ve bu yolda yaşananların yer aldığı bölüm


Etiketlenen üyelerin listesi

Like Tree3Beğeniler

Yeni Konu aç Cevapla  
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.Eylül.2018   #1
Kanka Üye
Image and video hosting by TinyPic
 
Üyelik tarihi: 23.Temmuz.2018
Üye No: 25
Mesajlar: 172
Konular: 6
Nereden: Bursa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Var
Beğeniler: 62
REP Puanı : 10
@HanifMüslüman
Standart Muharrem 10 aşura eğlencesi mi?

Muharrem 10 aşura eğlencesi mi?

Muharrem Ayının 10. gününde o kara günde Aşure yapıp eğlenenler bilmiyorlar ki o gün ümmetin en acılı günü o gün kendilerine müslüman diyen arapçı emevi sapıklarının kerbelada İmam Hüseyin ile birlikte ehl-i Beyti(Resul Torunlarını) çoluk çocuk demeden katlettiği kara gün ama sözde bugünün Müslümanları İmam Hüseyin'i ve Resul Torunlarının katledilmesine üzüleceklerine Aşure yapıp eğlendikleri kara gün
hakki_ likes this.


HanifMüslüman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Eylül.2018   #2
Kanka Üye
Image and video hosting by TinyPic
 
Üyelik tarihi: 23.Temmuz.2018
Üye No: 25
Mesajlar: 172
Konular: 6
Nereden: Bursa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Var
Beğeniler: 62
REP Puanı : 10
@HanifMüslüman
Standart

KERBELA OLAYI NEDİR?


Kerbela olayı tarihte yaşanmış en trajedik hadiselerden biridir. Kerbela’yı anlamak için Kerbela öncesine bakmak gerekir.Hz. Muhammed’in vefatının ardından halifelik makamı olmuş ve sırayla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer , Hz. Osman ve Hz. Ali’ye geçmiştir. Ancak Hz. Ali ile beraber İslam toprakları o zamana kadar ki en yoğun fitneyi görmüştür. İnsanlar Hz. Ali’yi Hz. Osman’ı şehit edenleri bulmamakla suçlamışlar. Muaviye’nin etrafında toplanan bu fikir sahipleri Hz. Ali ile savaşmıştır. Ancak halifelik Hz. Ali’de kalmış olsa da onun şehitliğinin ardından Muaviye halifelik yapmıştır. Hz. Hasan’ın halife olmasını istemeyen Emeviler Muaviye’nin ölümü ile Hz. Hüseyin’e geçmesi gereken halifelik makamı için yine başkaldırmıştır. Bu sefer Hz. Hüseyin’in karşısında Muaviye’nin oğlu Yezid vardır.


İslam ülkesinde halifelik makamı istişare edilerek ve oylanarak seçilirken, Yezid bunu yok saymış ve babadan oğula hükümdarlığın geçmesi için savaş verdi ve başa geçti. Fakat Yezid’in halifeliğine tepkiler oldukça fazla olmuştur.Yezid, halifelik makamına geçer geçmez iktidarını ve otoritesini sağlamlaştırmak maksadıyla Medine valisine, kendisine itaat etmeleri konusunda mektup yazmıştı. Diğer taraftan, Kûfe halkı ise Hz. Ali’ye sıkı sıkıya bağlı olduklarından Yezid’in halifeliğini tanımak istemediler. Ayrıca, Emeviler dönemi ile birlikte başkent, Şam’a taşınmıştı ve Kûfe’nin gelirlerinde de gözle görülür azalmalar yaşanmıştı. Tüm bu nedenlerden ötürü Kûfe halkı, Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’e mektup yazarak kendisine bağlılıklarını bildirdiler ve onu Kûfe’ye davet ettiler. Hz. Hüseyin, kendisini Kûfe’de kalabalık bir grubun beklediğini düşündüğünden bu daveti kabul etti ve Kûfe’ye gitti.

Yanına ailesini de alarak Kûfe’ye giden Hz. Hüseyin’in ordusu ile Yezid’in ordusu Kerbela’da karşılaştı. Hz. Hüseyin’in ailesi ile beraber ordusu 72 kişiydi. Yezid ise 4500 kişi ile Hz. Hüseyin’in karşısına çıktı.

Hz. Hüseyin ve Emevi ordusu arasındaki savaş Bağdat'a 100 kilometre uzaklıktaki Kerbela'da başladı. Hz. Hüseyin’e biat ettiklerini söyleyen civar halkların orduları Yezid’in tarafına geçti. Böylelikle içinde çocuk ve kadınların bulunduğu 72 kişi ile Hz. Hüseyin yalnız kaldı.

Su kuyularını ve Fırat’ın önünü kesen Yezid Hz. Hüseyin ve beraberindekileri çölde susuz bıraktılar. Kadın ve çocukların susuzluktan bitap düşmelerinin yanında, erkekler de susuzluktan takatten düşmüşlerdi. Ancak Yezid’in zalimce üzerlerini geldiği anda her biri savaşmış ve bir tür soykırım olarak tarihe geçen bu saldırıda her biri şehid olmuşlardı. İslam Peygamberi’nin torunları ve soyunu devam ettirecek kişiler şehit edilmişlerdi. Sadece Kerbela geçirilen her gün bir oğlunu çadırda bırakan Hz. Hüseyin 10 Muharrem günü sırası onda olmamasına rağmen hasta olduğu için Zeynelabidin’in geride bırakmıştı.

Kundaktaki bebeği ile yola devam eden Hz. Hüseyin bebeğini kaldırıp göstererek savaşmayacaklarını söylemiş olsalar da gözü dönmüş Yezid kundaktaki bebeği dahi şehit etti.Askerler giderek çemberi daraltmaya ve kadınların ve çocukların bulunduğu çadıra doğru yaklaşmaya başlamışlardı. Hüseyin kılıç ve kalkanının alıp son gücüyle saldırdı. Birçoğunu tepeledikten sonra aldığı 33 kılıç yarası ve 34 darbeyle onu yere yıktılar. Kimsenin kafasını kesmeğe cesaret edemediğini gören Şimr, hemen kılıcını çekip Hüseyin’in kafasını gövdesinden ayırdı. Askerler gerek Hüseyin’in başsız bedenini ve gerekse çadırdaki karısı, kızı, oğlu ve yakınlarının karısı çocuklarını yağmaladılar. Hüseyin’in kesik başını alan Şimr, hasta olduğundan savaşa katılamıyan oğlu Ali (Zeynelabidin) ve kadınlarla çocukları çıplak develere bindirip kafile halinde Şam’da haber bekleyen Yezid’e götürdü. Aynı Şimr’in 656’daki Sıffin savaşında Ali’nin yanında olarak Muaviye’ye karşı çarpıştığı bilinmektedir.KERBELA’DA ŞEHİT OLAN 72 KİŞİNİN İSİMLERİ


Kerbela olayı çerçevesinde Kerbela çölüne gelinmeden önce ve Kerbela çölünde İmam Hüseyin’in (a) yanı başında şehit düşen 72 büyük mücahidin isim listesi:Hz Hüseyin, Kerbela’ya varmadan önce Müslim bin Akil ile birlikte Şehid olanlar :


1. Müslim bin Akil

2. Muhammed bin Müslim Akil

3. İbrahim bin Müslim Akil

4. Meşkur ( Akil oğullarını zindandan kurtaran zindancı)

5. Hani ( Müslim bin Akil´i evinde saklayan)

6. Muhammet bin Kesiyr

7. Mahdum Bin Muhammet Kesiyr

8. Kays bin Arabi

9. Gülam Selam (Basra´da Şehit oldu)Kerbela olayı nedir? | Kerbela'da şehit olan 72 kişi kimdir?
Yaşam Haberleri
06.10.2016 15:36 - Güncelleme: 11.10.2016 14:23
Muharrem ayına girdik. Kerbela olayının yaşandığı bu ay Müslümanların her zaman hüzünle andıkları bir ay oldu. Peki, İslam tarihinin en acı olaylarından biri olan Kerbela nedir ve nerede yaşanmıştır? Kerbela hadisesinin ayrıntıları ve Kerbela’da şehit olan 72 kişinin isimleri haberimizin ayrıntısında.

Kerbela hadisesi İslam tarihinin en hüzünlü olaylarından biridir. İslam dinini peygamberi Hz. Muhammed’in biricik torunu, cennetle müjdelenmiş İslam halifesi Hz. Hüseyin ve ailesinin haince şehit edildikleri olay Muharrem’in onuncu günü gerçekleşmiştir. Muharrem’in onuncu günü yani Aşure gününde birçok olay yaşandığı rivayet edilir. Her bir rivayet eden olay müjdeli iken Kerbela olayı bunların tam tersi hüzün verici bir olay olarak Aşure gününde anılmaktadır.KERBELA OLAYI NEDİR?


Kerbela olayı tarihte yaşanmış en trajedik hadiselerden biridir. Kerbela’yı anlamak için Kerbela öncesine bakmak gerekir.Hz. Muhammed’in vefatının ardından halifelik makamı olmuş ve sırayla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer , Hz. Osman ve Hz. Ali’ye geçmiştir. Ancak Hz. Ali ile beraber İslam toprakları o zamana kadar ki en yoğun fitneyi görmüştür. İnsanlar Hz. Ali’yi Hz. Osman’ı şehit edenleri bulmamakla suçlamışlar. Muaviye’nin etrafında toplanan bu fikir sahipleri Hz. Ali ile savaşmıştır. Ancak halifelik Hz. Ali’de kalmış olsa da onun şehitliğinin ardından Muaviye halifelik yapmıştır. Hz. Hasan’ın halife olmasını istemeyen Emeviler Muaviye’nin ölümü ile Hz. Hüseyin’e geçmesi gereken halifelik makamı için yine başkaldırmıştır. Bu sefer Hz. Hüseyin’in karşısında Muaviye’nin oğlu Yezid vardır.İslam ülkesinde halifelik makamı istişare edilerek ve oylanarak seçilirken, Yezid bunu yok saymış ve babadan oğula hükümdarlığın geçmesi için savaş verdi ve başa geçti. Fakat Yezid’in halifeliğine tepkiler oldukça fazla olmuştur.Yezid, halifelik makamına geçer geçmez iktidarını ve otoritesini sağlamlaştırmak maksadıyla Medine valisine, kendisine itaat etmeleri konusunda mektup yazmıştı. Diğer taraftan, Kûfe halkı ise Hz. Ali’ye sıkı sıkıya bağlı olduklarından Yezid’in halifeliğini tanımak istemediler. Ayrıca, Emeviler dönemi ile birlikte başkent, Şam’a taşınmıştı ve Kûfe’nin gelirlerinde de gözle görülür azalmalar yaşanmıştı. Tüm bu nedenlerden ötürü Kûfe halkı, Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’e mektup yazarak kendisine bağlılıklarını bildirdiler ve onu Kûfe’ye davet ettiler. Hz. Hüseyin, kendisini Kûfe’de kalabalık bir grubun beklediğini düşündüğünden bu daveti kabul etti ve Kûfe’ye gitti.

Yanına ailesini de alarak Kûfe’ye giden Hz. Hüseyin’in ordusu ile Yezid’in ordusu Kerbela’da karşılaştı. Hz. Hüseyin’in ailesi ile beraber ordusu 72 kişiydi. Yezid ise 4500 kişi ile Hz. Hüseyin’in karşısına çıktı.

Hz. Hüseyin ve Emevi ordusu arasındaki savaş Bağdat'a 100 kilometre uzaklıktaki Kerbela'da başladı. Hz. Hüseyin’e biat ettiklerini söyleyen civar halkların orduları Yezid’in tarafına geçti. Böylelikle içinde çocuk ve kadınların bulunduğu 72 kişi ile Hz. Hüseyin yalnız kaldı.Su kuyularını ve Fırat’ın önünü kesen Yezid Hz. Hüseyin ve beraberindekileri çölde susuz bıraktılar. Kadın ve çocukların susuzluktan bitap düşmelerinin yanında, erkekler de susuzluktan takatten düşmüşlerdi. Ancak Yezid’in zalimce üzerlerini geldiği anda her biri savaşmış ve bir tür soykırım olarak tarihe geçen bu saldırıda her biri şehid olmuşlardı. İslam Peygamberi’nin torunları ve soyunu devam ettirecek kişiler şehit edilmişlerdi. Sadece Kerbela geçirilen her gün bir oğlunu çadırda bırakan Hz. Hüseyin 10 Muharrem günü sırası onda olmamasına rağmen hasta olduğu için Zeynelabidin’in geride bırakmıştı.

Kundaktaki bebeği ile yola devam eden Hz. Hüseyin bebeğini kaldırıp göstererek savaşmayacaklarını söylemiş olsalar da gözü dönmüş Yezid kundaktaki bebeği dahi şehit etti.Askerler giderek çemberi daraltmaya ve kadınların ve çocukların bulunduğu çadıra doğru yaklaşmaya başlamışlardı. Hüseyin kılıç ve kalkanının alıp son gücüyle saldırdı. Birçoğunu tepeledikten sonra aldığı 33 kılıç yarası ve 34 darbeyle onu yere yıktılar. Kimsenin kafasını kesmeğe cesaret edemediğini gören Şimr, hemen kılıcını çekip Hüseyin’in kafasını gövdesinden ayırdı. Askerler gerek Hüseyin’in başsız bedenini ve gerekse çadırdaki karısı, kızı, oğlu ve yakınlarının karısı çocuklarını yağmaladılar. Hüseyin’in kesik başını alan Şimr, hasta olduğundan savaşa katılamıyan oğlu Ali (Zeynelabidin) ve kadınlarla çocukları çıplak develere bindirip kafile halinde Şam’da haber bekleyen Yezid’e götürdü. Aynı Şimr’in 656’daki Sıffin savaşında Ali’nin yanında olarak Muaviye’ye karşı çarpıştığı bilinmektedir.KERBELA’DA ŞEHİT OLAN 72 KİŞİNİN İSİMLERİ


Kerbela olayı çerçevesinde Kerbela çölüne gelinmeden önce ve Kerbela çölünde İmam Hüseyin’in (a) yanı başında şehit düşen 72 büyük mücahidin isim listesi:Hz Hüseyin, Kerbela’ya varmadan önce Müslim bin Akil ile birlikte Şehid olanlar :


1. Müslim bin Akil

2. Muhammed bin Müslim Akil

3. İbrahim bin Müslim Akil

4. Meşkur ( Akil oğullarını zindandan kurtaran zindancı)

5. Hani ( Müslim bin Akil´i evinde saklayan)

6. Muhammet bin Kesiyr

7. Mahdum Bin Muhammet Kesiyr

8. Kays bin Arabi

9. Gülam Selam (Basra´da Şehit oldu)Kerbelâda İmam Hüseyin’le birlikte şehid olanlar :


1. Hür bin Riyah

2. Ali bin Hur

3. Urve bin Gulam Hur

4. Mis´ab bin Riyah Hur

5. Abdullah Arm bin Kelbi Ebu Talip

6. Berir bin Hasini Hamadani

7. Veheb bin Kelbi

8. Ömer bin Halil

9. Halil bin Ömer

10. Said bin Hanzala

11. Ömer Abdullah Muhyi

12. Vekkas bin Malik

13. Serih bin Ubeyd

14. Müslim bin Avsece

15. Mahdum bin Müslim

16. Hilal bin Raf´i

17. Abdurrahman bin Abdullah

18. Yahya bin Müslim Mazeni

19. Abdurrahman bin Ürve

20. Maik bin Enes

21. Ömer bin Muta

22. Hasim bin Utbe Vakkas

23. Fazl bin Ali Mürteza

24. Habib bin Mezahir

25. Hamza bin Harir

26. Zeyd bin Muhacir Cafi

27. Enes bin Ma´kel

28. Zehir bin Hassan

29. Cafer bin Müezzin

30. Yusuf bin Haris

31. Maik bin Utbe

32. Faris

33. Hanzala bin Sa´d

34. Zeyd bin Ziyad Saabi

35. Sa´d bin Abdullah

36. Cebave bin Haris

37. Ömer bin Cebave

38. Muhammed bin Mikdad

39. Abdullah bin Deccane

40. Saad bin Gulam Mevley-i

41. Kays bin Rebia

42. Sit bin Seyyid

43. Ömer bin Ferrat

44. Müslim bin Hammad

45 Abdullah bin Müslim

46. Cafer bin Akil

47. Abdurrahman bin Meczub Ilahi Sarib

48. Muhammed bin Abdullah Cafer

49. Muhammed bin Avf Abdullah

50. Avn bin Avf

51. Abdullah bin İmam Hasan

52. Muhammed bin Enes

53. Sa´d bin Deccane

54. Firuzan

55. Kasım bin İmam Hasan

56. Ebubekir bin İmam Hasan

57. Osman bin Ali

58. Avn bin İmam Ali

59. Abdullah bin İmam Ali

60. Abbas bin İmam Ali

61. Ali Ekber bin İmam Hüseyin

62. Ali Asgar bin İmam Hüseyin

63. İmam Hüseyin bin İmam Ali
Farkedmez likes this.


HanifMüslüman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Eylül.2018   #3
Kanka Üye
Image and video hosting by TinyPic
 
Üyelik tarihi: 23.Temmuz.2018
Üye No: 25
Mesajlar: 172
Konular: 6
Nereden: Bursa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Var
Beğeniler: 62
REP Puanı : 10
@HanifMüslüman
Standart

Bunların bir çoğu Hz. Muhammed'in en yakın akrabasıdır. İmdi bu katliamın olduğu gün sizce neden Sünniler bu günü yas günü olarak kabul etmiyorlar hatta niye Sünniler den kimse bugünü hatırlamıyor bile yoksa Sünnilik denilen Ebu Süfyan bin Muaviye bin Yezid'in yolu olmasın .....


HanifMüslüman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Eylül.2018   #4
Image and video hosting by TinyPic
 Farkedmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 15.Temmuz.2018
Üye No: 1
Yaş: 27
Mesajlar: 2,571
Konular: 972
Nereden: İstanbul Avrupa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Yok
Beğeniler: 422
REP Puanı : 11
@Farkedmez
Standart

Bugünü niye aşure dağıtmak ile meşgul olunarak geçiriliyor anlamıyorum. Geçmişten gelen yanlış gelen göreneklerimizden biri olsa gerek.Ota boka gülen bir insan olmak benim seçimimdi. Yoksa bu hayatta hiçbir şeyin komik olmadığını ben de biliyorum.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Always
Farkedmez isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Eylül.2018   #5
Kanka Üye
Image and video hosting by TinyPic
 
Üyelik tarihi: 23.Temmuz.2018
Üye No: 25
Mesajlar: 172
Konular: 6
Nereden: Bursa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Var
Beğeniler: 62
REP Puanı : 10
@HanifMüslüman
Standart

Alıntı:
Farkedmez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bugünü niye aşure dağıtmak ile meşgul olunarak geçiriliyor anlamıyorum. Geçmişten gelen yanlış gelen göreneklerimizden biri olsa gerek.

Suçlu psikolojisi suçunu gizleme eğiliminde olduğu için Sünnilik anlayışında olan hocalar tarikatlar cemaatler bugünü unutturma derdindeler çünkü Sünnilik denilen akımın kurucusu Muaviye ve Yezid gibilerini bünyesinde barındıran emevilerdir.


HanifMüslüman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Eylül.2018   #6
Hadi Canım Sende
Image and video hosting by TinyPic
 ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.Temmuz.2018
Üye No: 11
Mesajlar: 594
Konular: 16
Nereden: Kutsal Topraklar
Cinsiyet: Bay
İlişki: Evli
Beğeniler: 84
REP Puanı : 30
@ala'turka
Standart

Selda Bagcan ın Kerbela ağıtı vazgeçilmezim
Bir gün değil her gün hatırlanmalıBad-el Harab-ul Basra
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Eylül.2018   #7
Kanka Üye
Image and video hosting by TinyPic
 
Üyelik tarihi: 23.Temmuz.2018
Üye No: 25
Mesajlar: 172
Konular: 6
Nereden: Bursa
Cinsiyet: Bay
İlişki: Var
Beğeniler: 62
REP Puanı : 10
@HanifMüslüman
Standart

Alıntı:
ala'turka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selda Bagcan ın Kerbela ağıtı vazgeçilmezim
Bir gün değil her gün hatırlanmalı
İlk kez dün dinledim pek beğenmedim Sünniler Hz. Muhammed'in yolundan yani Kur'andan ayrıldılar Şiiler-aleviler imam Ali'nin yolundan yani Kur'andan ayrılmadı mı


HanifMüslüman isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Eylül.2018   #8
Hadi Canım Sende
Image and video hosting by TinyPic
 ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.Temmuz.2018
Üye No: 11
Mesajlar: 594
Konular: 16
Nereden: Kutsal Topraklar
Cinsiyet: Bay
İlişki: Evli
Beğeniler: 84
REP Puanı : 30
@ala'turka
Standart

Alıntı:
HanifMüslüman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk kez dün dinledim pek beğenmedim Sünniler Hz. Muhammed'in yolundan yani Kur'andan ayrıldılar Şiiler-aleviler imam Ali'nin yolundan yani Kur'andan ayrılmadı mı
O zaman bir kaç sefer dinle)

İki doğru yol olamaz Hanif
Hz ali nin yolu da kuran yoluyuyduBad-el Harab-ul Basra
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Eylül.2018   #9
Banlı Üye
 
Üyelik tarihi: 18.Eylül.2018
Üye No: 57
Mesajlar: 15
Konular: 0
Nereden: Verdim gitti...
Cinsiyet: Truste
İlişki: Vermicem
Beğeniler: 0
REP Puanı : 10
@Krom
Standart

Aşura tatlı bir şey, ımmm, nefis.


Krom isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Eylül.2018   #10
Hadi Canım Sende
Image and video hosting by TinyPic
 ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.Temmuz.2018
Üye No: 11
Mesajlar: 594
Konular: 16
Nereden: Kutsal Topraklar
Cinsiyet: Bay
İlişki: Evli
Beğeniler: 84
REP Puanı : 30
@ala'turka
Standart

Alıntı:
Krom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aşura tatlı bir şey, ımmm, nefis.
Geçmişte acılar yaşadık, tatlı yiyelim ağzımızın tadı yerine gelsin etkinliği gibi bişi galiba
Krom likes this.Bad-el Harab-ul Basra
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Şuan Konuyu Görüntüleyenler: 1 (0üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

LinkBack
LinkBack URL LinkBack URL
About LinkBacks About LinkBacks
Bookmark & Share
Digg this Thread! Digg this Thread!
Add Thread to del.icio.us Add Thread to del.icio.us
Bookmark in Technorati Bookmark in Technorati
Tweet this thread Tweet this thread